Odkiaľ vyberať obrázky na stránku?

Dôvodom, prečo si potrebujete založiť web stránku, je zvyčajne potreba zviditeľniť sa a dať svojim klientom podrobné informácie o tom kto ste a čo ponúkate.

Obsah je teda dôležitý, avšak vhodne vybraná grafika dokáže zázraky a výrazne ovplyvní prvý dojem pri návšteve Vašej stránky. Nič netreba samozrejme preháňať, keďže čitateľnosť a rýchlosť stránky sú na prvom mieste.

Jednou z možností je osloviť fotografa a nechať si nafotiť plne personalizované fotky, ktorými sa chcete prezentovať.
Alebo môžete osloviť grafika, ktorý Vám vytvorí kompletnú firemnú identitu a dokonale zladené a jedinečné grafické riešenia. Samozrejme platí, čím vyšší rozpočet, tým väčšie možnosti.

Ak však potrebujeme dodať stránke len akýsi „feeling“, úplne postačujú voľne dostupné databázy obrázkov, vektorov, fotografií, či dokonca aj videí. Treba však dávať pozor, odkiaľ obrázok sťahujeme, či naňho nie sú autorské práva a teda jeho použitie je spoplatnené resp. vyžaduje referencovanie.

Jendou z naväčších databáz obrázkov je https://pixabay.com/sk/
Odtiaľto je možné vybrať si zadarmo z obrovského množstva obrázkov v potrebnom rozlíšení. Túto databázu používam najčastejšie, avšak k dispozícii sú aj ďalšie možnosti voľne dostupných grafík:

https://unsplash.com/
https://www.freepik.com/
https://freestocks.org/
https://www.pexels.com/

…a mnohé ďalšie, samozrejme aj spoplatnené verzie ako https://www.shutterstock.com/ , kde už nájdeme čosi aj zadarmo, za niečo si treba už priplatiť.

Zujímavým trendom je použitie geometrických tvarov a tzv. SVG (Scalable Vector Graphics) formátov. Ukážka takéhoto SVG pozadia : https://www.svgbackgrounds.com/.